Vyhlídky a procházky

Vychutnejte si procházku čistou přírodou Karlových Varů, kde se nechodí jen doprava a doleva, ale i nahoru a dolů. Po dosažení vytouženého vrcholu vás čeká odměna v podobě jedinečného výhledu na celé údolí.

Procházka po nejkrásnějších vyhlídkách

3 km | s kočárkem náročnější - nutné silné paže ke snesení schodů u Jeleního skoku

Z každé vyhlídky se otevírá úchvatný avšak, pokaždé jiný výhled na historické centrum města. Navíc je můžete všechny navštívit během jedné procházky. Od Grandhotelu Pupp se nechte vyvézt lanovkou k rozhledně Diana, kde najdete také Motýlí dům či mini zoo.

Odsud se vydejte z kopce po modré až k Rozcestí pod Dianou, odkud pokračujte po žluté po vrstevnici k restauraci Jelení Skok s výhledem na druhou stranu Varů. Za restaurací objevíte vyhlídku Petrova výšina a o trochu níže vyhlídkový altán Mayerův gloriet. Pokračujte z kopce k Jelenímu skoku a dále zpět do Varů. Procházku můžete zakončit u Vřídla.

Lanovka na Dianu

Spodní stanici najdete vedle Grandhotelu Pupp v uličce Mariánská. Lanovka vyjíždí každých 15 minut. Cesta skrz lázeňský les trvá na Dianu cca. 3 minuty a již během ní se můžete kochat výhledem na Karlovy Vary.

Rozhledna Diana

Mohutná 40 metrů vysoká cihlová rozhledna doplněná krytým dřevěným ochozem. K jejímu zdolání lze použít výtah nebo cca 150 schodů.

Mayerův gloriet

Dřevěný vyhlídkový altán Mayerův gloriet nabízí jedinečný pohled z ptačí perspektivy na lázeňské centrum města v malebném údolí říčky Teplá, které odtud máte jako na dlani.

Jelení skok

Kovová socha Kamzíka stojící na skalním útesu Jelení skok patří neodmyslitelně k ikonickým symbolům Karlových Varů.

Vyhlídka Petrova výšina

Vrchol skaliska na Petrově výšině upravený jako vyhlídka byl lázeňským hostům zpřístupněn již v 18. století. Místo, obklopené vůní borovic, dodává klid a pozitivní energii.

Rozhledna Diana

Ideální výlet pro děti

S kartou REGION CARD máte vstup zdarma na lanovku i do Motýlího domu

Nejznámější karlovarská rozhledna s panoramatickými výhledy na město a okolí se nachází na Výšině přátelství a snadno se k ní dostanete lanovkou od Grandhotelu Pupp. Vrchol s rozhledem byl známý již od 19. století, přičemž rozhledna tu stojí od roku 1914. K jejímu zdolání lze použít výtah, nebo cca 150 schodů. U rozhledny najdete také Motýlí dům, mini zoo, dětský koutek, historickou restauraci a stánek s rychlým občerstvením a suvenýry. Vstup na rozhlednu, k mini zoo a na dětské hřiště je zdarma.

Rozhledna Diana
Mini zoo
Motýlí dům

Vyhlídka Petrova výšina & Mayerův gloriet

Dvě vyhlídky jednou ranou

Skalnatý výběžek je pojmenovaný po caru Petru I., který se na něj údajně vyšplhal 11. listopadu 1712 a vyryl do dřevěného kříže své iniciály. Z vyhlídky se můžete pokochat pohledem na takřka celou lázeňskou část. O kousek níž najdete patrně nejstarší vyhlídkovou stavbu v okolí, dřevěný altán nazývaný Mayerův gloriet, který nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý obchodník Mayer na skalním suku u Jeleního skoku přímo nad lázeňským centrem města.

Vyhlídka Petrova výšina
Mayerův gloriet

Jelení skok

Malý, ale roztomilý…, ikonický Kamzík

Skalní útes je místo, z kterého podle legendy seskočil jelen, jehož zde lovila družina Karla IV. Jelen spadl do tůně s horkou vodou (dnešní Vřídlo), jejíž léčivé účinky Karel IV. sám na sobě vyzkoušel. Poté nařídil, aby místo kolem pramene bylo osídleno, což se i stalo a tak, dle legendy, vznikly lázně Karlovy Vary. V roce 1851 zde městští radní chtěli nechat postavit sochu jelena, iniciativy se ale chopil buřičský baron August von Lützow, jenž trval na tom, že takový terén mohl zvládnout jedině kamzík. Proto zde nechal namísto jelena postavit sochu kamzíka, která se stala ikonou Karlových Varů.

Jelení skok

Goethova vyhlídka

Nově zrekonstruovaná rozhledna se stezkou strašidel pro děti

Rozhledna se nachází na vrchu protilehlém k rozhledně Diana. Měří 32 metrů a je laděna do stylu severské cihlové neogotiky. Podnět ke stavbě rozhledny dala belgická princezna Stefanie, která byla ohromena zdejším výhledem, stejně jako byl několik desetiletí před ní nadšen i slavný spisovatel Goethe, po němž je vyhlídka pojmenována. Tato méně známá vyhlídka je klidným místem s nádhernými výhledy na Karlovy Vary a okolí. Kolem rozhledny je nově vytvořená (zhruba tříkilometrová) Stezka plná strašidel.

Goethova vyhlídka
Výhled na Karlovy Vary

Tři kříže & Camera obscura

Dvě vyhlídky jednou ranou

Ideální místo pro pozorování západu slunce nad městem. Z vyhlídkového altánu Tři kříže můžete obdivovat Karlovy Vary z východní strany. Svůj název vyhlídka získala podle tří velkých dřevěných křížů, které zde vztyčili v 17. století jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře. Na plošině bývalé Rudolfovy výšiny pod Třemi kříži stávala v minulosti výletní restaurace a kavárna U Tří křížů. V zahradě restaurace stál i původní dřevěný altán Camera obscura (Temná komora), v jehož ztemnělém prostoru se na stěny promítaly světelné obrazy krajiny. Současný altán byl vystavěn v roce 1997 poté, co původní byl zničen během silné vichřice.

Výhled na Vary a na Dianu
Tři kříže
Camera obscura

Vyhlídka Karla IV.

Nejstarší kamenná rozhledna v Karlových Varech

Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla koncem 19. století oblíbeným vyhlídkovým místem. Rozhledna tehdy nesla jméno Vyhlídka císaře Františka Josefa a byla zpřístupněna v lázeňské sezoně roku 1877. Rozhledna plnila rovněž funkci altánu a hned po svém otevření se dočkala velkého zájmu návštěvníků z řad lázeňských hostů. Z prvního ochozu rozhledny byly při různých oslavách odpalovány ohňostroje.

Vyhlídka Karla IV.
Výhled na Karlovy Vary
Město zážitků - Karlovy Vary

Líbí se vám Karlovy Vary a chcete se o nich dozvědět více? Pokračujte na karlovyvary.cz, kde najdete podrobnější informace. A pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat.

Kontakty

Pobočku najdete na adrese

Císařské lázně
Mariánskolázeňská 2
360 01 Karlovy Vary

Provozovatel

INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary, o.p.s.
Husovo náměstí 270/2
360 01 Karlovy Vary

IČ: 26330725
DIČ: CZ26330725

infocentrum@karlovyvary.cz

mesto zazitku
Za podpory

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
© 2022 Karlovy Vary - Město zážitků | Karlsbad geniessen