Kolonády a prameny

Objevte „zázračnou vodu”, která proslavila Karlovy Vary. Ochutnat můžete patnáct léčivých pramenů ukrývajících se v historických kolonádách podél řeky Teplá.

Procházka historickým centrem kolem kolonád

3 km | s kočárkem i na vozíčku

Malebné centrum Karlových Varů se pyšní lázeňskou zónou s pěti kolonádami, které snadno obejdete během jedné procházky. Vydejte se od hotelu Thermal k Dvořákovým sadům, kde objevíte krásnou litinovou Sadovou kolonádu. Pokračujte po levém břehu řeky Teplá kolem altánu pramene Svoboda k nejvyhledávanější Mlýnské kolonádě. Kousek od ní objevíte bohatě vyřezávanou Tržní kolonádu.

Odskočit si můžete nahoru na Zámeckou kolonádu a pokochat se výhledem na město. Z Tržiště přejděte přes most k Vřídlu, ikonickému gejzíru minerální vody. Od Vřídla se můžete vrátit zpět k Thermalu po druhé straně řeky, nebo si okruh protáhnout až ke Grandhotelu Pupp. Tady najdete i lanovku na rozhlednu Diana, a pokud máte dost sil, můžete odtud pokračovat procházkou po vyhlídkách.

Historické centrum Karlových Varů - mapa

Sadová kolonáda

Litinová kolonáda u krásného parku

Mlýnská kolonáda

Nejvyhledávanější kolonáda s pěti prameny

Tržní kolonáda

Nejromantičtější kolonáda s reliéfem o založení Karlových Varů

Zámecká kolonáda

Ve volně přístupné horní části najdete krásný altánek.

Vřídelní kolonáda

Najdete u ní nejznámější karlovarský minerální pramen Vřídlo

Sadová kolonáda

Litinová kolonáda u Dvořákových sadů

Tato krásně zdobená litinová kolonáda je jediným pozůstatkem litinové stavby Blanenského pavilonu, postaveného podle návrhu architektů Fellnera a Helmera koncem 19. století. Ve spojení s přilehlými Dvořákovými sady vytváří dokonalé místo pro odpočinek. V Sadové kolonádě můžete navíc z hadí tlamy ochutnat vývěr Hadího pramene (28,7 °C), který je považován za nejchutnější, neboť je méně mineralizovaný a chladnější, tedy ideální pro začátek očistné kúry.

Upozornění: Kolonáda prochází do konce června rekonstrukcí.

Sadová kolonáda
Hadí pramen
Dvořákovy sady

Mlýnská kolonáda

Nejvyhledávanější kolonáda s pěti prameny

Pseudorenesanční kamenná kolonáda od předního českého architekta Josefa Zítka byla po svém dokončení přijímána s rozpaky. Místní ji nazývali kuželkovou dráhou nebo záhonem chřestu. Dnes je ovšem jednou z nejvyhledávanějších kolonád. Střecha podepřená 124 korintskými sloupy ukrývá pět pramenů včetně Mlýnského pramene (56 °C), který se, stejně jako Vřídlo, plní do lahví a vyváží do zahraničí. Nově otevřená terasa kolonády skýtá překrásný výhled na historické centrum kolonády. Vedle kolonády naleznete krásný dřevěný altán pramene Svoboda.

Upozornění: Kolonáda se v průběhu tohoto roku opravuje. Po většinu času bude ale částečně přístupná.

Mlýnská kolonáda ve dne
Mlýnská kolonáda v noci

Tržní kolonáda

Nejromantičtější kolonáda s reliéfem o založení Karlových Varů

Bohatě vyřezávaná dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu, opět z dílny architektů Fellnera a Helmera, měla podle plánu zastřešovat vřídla jen pár let. Když už však stála nad prameny více než sto let, přistoupilo město k její kompletní rekonstrukci. V kolonádě najdete tři prameny, přičemž nejznámější je pramen Karla IV. (64 °C), využívaný již ve středověku pod názvem „Žrout“. Podle pověsti si právě u tohoto pramene léčil své nemocné končetiny císař Karel IV. Samotnou legendu o založení Karlových Varů si můžete prohlédnout na bronzovém reliéfu nad pramenem.

Tržní kolonáda
Interiér kolonády

Vřídelní kolonáda

Najdete u ní nejznámější karlovarský minerální pramen Vřídlo

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o teplotě 72 °C, stříkající vysoko do vzduchu. Tento unikátní přírodní úkaz je aktuálně k vidění vedle kolonády, kam byl gejzír kvůli rekonstrukci interiéru vyveden. Prosklená železobetonová kolonáda ve funkcionalistickém stylu je stále částečně přístupná a umožňuje ochutnávku vody Vřídla ochlazenou na pět různých teplot od 50 do 30 °C. Termální vody Vřídla slouží také k zásobování lázeňských provozů a k výrobě karlovarské vřídelní soli.

Pohled na Vřídelní kolonádu
Dočasný vývod Vřídla

Zámecká kolonáda

Ve volně přístupné horní části najdete krásný altánek

Zámecká kolonáda je rozdělena na kolonádu Horního pramene, která je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen (aktuálně uzavřený) a kruhový altán s výhledem do centra Karlových Varů, dále kolonádu Dolního pramene, která je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní. Zámecké Lázně jsou jedním z nejkrásnějších lázeňských center v Evropě. Svým klientům poskytují širokou škálu léčebných a wellness programů za maximálního využití originální karlovarské léčivé vody.

Zámecká kolonáda
Kašna pod kolonádou
Město zážitků - Karlovy Vary

Líbí se vám Karlovy Vary a chcete se o nich dozvědět více? Pokračujte na karlovyvary.cz, kde najdete podrobnější informace. A pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat.

Kontakty

Pobočku najdete na adrese

Císařské lázně
Mariánskolázeňská 2
360 01 Karlovy Vary

Provozovatel

INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary, o.p.s.
Husovo náměstí 270/2
360 01 Karlovy Vary

IČ: 26330725
DIČ: CZ26330725

infocentrum@karlovyvary.cz

mesto zazitku
Za podpory

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
© 2022 Karlovy Vary - Město zážitků | Karlsbad geniessen